Konrad "Laskonogi, Plątonogi" Piast (urodzony zapewne w Altenburgu, między 1146 a 1157 roku, zmarł zapewne w Głogowie, 17 stycznia między 1180 a 1190 roku) herb

Trzeci syn Władysława II "Wygnańca" Piasta, księcia-seniora krakowskiego, księcia śląskiego i Agnieszki Babanberg, córki Leopolda III "Świetego" Babenberga, margrabiego Austrii.

Książę Bytomia Odrzańskiego i Głogowa od między 1179 a 1180 roku do 17 stycznia między 1180 a 1190 roku.

Przyszedł na świat jako pierwsze dziecko książęcej pary, którego narodziny dokonały się już na ich wygnaniu w Niemczech. Urodził się zapewne w Altenburgu, rezydencji podarowanej jego rodzicom przez króla niemieckiego, Konrada III, przyrodniego brata matki, po którym odziedziczył imię, gdzie jego ojciec znalazł się na skutek przegranej wojny domowej z Bolesławem IV "Kędzięrzawym" i Mieszkiem III "Starym".

Niewiele zachowało się o nim informacji. Źródła milczą także o Konradzie w kontekście wydzielenia na skutek interwencji Fryderyka "Barbarossy" Śląska jego starszym braciom: Bolesławowi "Wysokiemu" i Mieszkowi I "Plątonogiemu" w 1163 roku. Według przekazu Wincentego Kadłubka, w 1163 roku, gdy starsi bracia Konrada: Bolesław I "Wysoki" i Mieszko "Plątonogi", wrócili na Śląsk, ten, zapewne ze względu na młody wiek, przebywał wówczas w którymś z niemieckich klasztorów. W Niemczech pozostał aż do około 1177 roku.

Na arenie politycznej Konrad pokazał się dopiero w 1177 roku, kiedy to wyniku przegranej wojny z Mieszkiem "Plątonogim" i utraty władzy Bolesław "Wysoki" został zmuszony do wydzielenia dzielnicy właśnie Konradowi, który został osadzony w Głogowie. Po przejęciu władzy zwierzchniej w państwie polskim przez stryja, Kazimierza II "Sprawiedliwego", w 1177 roku - w wyniku zbrojnego konfliktu na Śląsku między starszymi braćmi Konrada - doszło do podziału Śląska. Zgodnie z wolą Sprawiedliwego, Bolesław "Wysoki" wydzielił ze swojego działu "marchię" głogowską, którą jako samodzielne księstwo otrzymał wówczas Konrad.

Na przełomie roku 1179 i 1180 dochodzi do wojny pomiędzy starszymi braćmi: Bolesławem "Wysokim" i Mieszkiem "Laskonogim", w wyniku kórego Bolesław traci Wrocław i zostaje wygnany. Porozumienie pokojowe, zawarte dzięki mediacji niemieckiej? Mieszko wycofuje się z Wrocławia i przywrócenie władzy Bolesławowi, a Kazimierz "Sprawiedliwy" wydziela ziemię głogowską z księstwa wrocławskiego Bolesława i przekazuje ją Konradowi. Nie wiadomo, jaki kształt otrzymało wydzielone księstwo. Wiadomość o intronizacji w Głogowie jest zresztą ostatnią o żyjącym Konradzie.

O jego rządach w Głogowie, jak i dalszych losach, nie mamy jednak żadnych wiadomości. Młody książę zmarł prawdopodobnie wkrótce po tym wydarzeniu. Znamy tylko datę dzienną jego śmierci (17 stycznia). Nie wiadomo gdzie został pochowany (choć można przypuszczać, że w Głogowie). Konrad zmarł bezżennie i bezdzietnie między 1180 a 1190 roku. Po jego śmierci Głogów powrócił do Bolesława "Wysokiego".

W starszej historiografii pojawił się pogląd, jakoby Konrad zrezygnował z władzy i po wyjeździe do Niemiec objął biskupstwo w Babmergu, gdzie zmarł w 1202 lub 1203 roku. Mimo wykazania jego bezpodstawności, wynikającej z pomylenia osoby biskupa Konrada z Egersheimu z Konradem (synem księcia Henryka "Pobożnego"), który przed objęciem księstwa głogowskiego był biskupem-elektem passawskim, błąd ten również i dzisiaj "gości" w krajowych publikacjach mediewistycznych, czego przykładem jest choćby indeks w najnowszym wydaniu kroniki Wincentego Kadłubka.


Żródła:

"SŁOWNIK WŁADCÓW POLSKI I PRETENDENTÓW DO TRONU POLSKIEGO" - Marcin Spórna, Piotr Wierzbicki.


Konrad Laskonogi w "Wikipedia"


Konrad Plątonogi w "Poczet.com" autorstwa: Michała Szustera